Raporty, analizy, informacje.

- Przygotowujemy raporty marketingowe na temat rynków zagranicznych w ujęciu branżowym.
- Opracowujemy analizy dotyczące możliwości rozwoju eksportu do poszczególnych krajów.
- Dostarczamy informacje o sytuacji finansowej głównych konkurentów na rynkach zagranicznych.

Światowy rynek klejów

02.11.2010 | Autor: PBRZ | Branża: CHEMII GOSPODARCZEJ I KOSMETYCZNEJ | Kraj: ŚWIAT

Wolumen światowego zużycia klejów zmniejszył się w 2009 r. o 5 proc. w zestawieniu z rokiem poprzednim i wyniósł 16,6 mld funtów. Wartościowo spadek był jeszcze głębszy u wyniósł 6 proc., do poziomu 20,6 mld USD, podaje firma badawcza Kusumgar, Nerlfi & Growney.

            Spadek konsumpcji objął wszystkie regiony świata. W Ameryce Płn. wyniósł on 10 proc., w Europie  - 8 proc., w Ameryce Płd. – 3 proc. Wzrost zanotowano tylko w Azji, głównie dzięki zwiększonemu zużyciu klejów w Chinach i Indiach.

            Właśnie Azja wysunęła się na czoło światowego zużycia klejów, pod względem wartościowym. Wyniosło ono w tym regionie nieco ponad 7 mld USD, co stanowiło 34 proc. zużycia globalnego. Udział samych Chin stanowił w ub.r. ok. połowy konsumpcji klejów w tym regionie. Prognozuje się, że do 2014 r. popyt tego kraju na kleje będzie wzrastał o ok. 9 proc. rocznie. Na Japonię przypada 20 proc. azjatyckiego zużycia klejów, a na Indie – 5 proc. Jednak w tym ostatnim kraju rośnie ono najszybciej.

            Udział Europy w globalnym zużyciu klejów wynosi 32 proc. W wyważeniu wartościowym wyniosło ono blisko 6,7 mld USD. Z kwoty tej na państwa UE przypadło 93 proc. Na najbliższą przyszłość umiarkowany wzrost konsumpcji spodziewany jest Rosji, Turcji krajach Europy Wschodniej.

            Udział Ameryki Płn. w światowym zużyciu klejów w 2009 r. wyniósł 27 proc., a krajów latynoamerykańskich – 5 proc.

Adres:

ul. Villardczyków 1/19, 02-798 Warszawa

Kontakt

tel. (22) 408-18-17, email: biuro@pbrz.pl

Subskrybuje zawartość