Raporty, analizy, informacje.

- Przygotowujemy raporty marketingowe na temat rynków zagranicznych w ujęciu branżowym.
- Opracowujemy analizy dotyczące możliwości rozwoju eksportu do poszczególnych krajów.
- Dostarczamy informacje o sytuacji finansowej głównych konkurentów na rynkach zagranicznych.

Światowa sprzedaż samochodów

19.12.2011 | Autor: PBRZ | Branża: MOTORYZACYJNA | Kraj: ŚWIAT

73 Mimo złego początku roku (trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii) oraz nie lepszego zakończenia (kryzys zadłużeniowy w strefie euro) światowy przemysł samochodowy prawdopodobnie zanotuje w 2011 r. rekordowe wyniki. Według ocen IHS Automotive i LMC Automotive, globalna sprzedaż samochodów osobowych i lekkich ciężarowych powinna wzrosnąć w br. o ok. 4 proc. i osiągnąć poziom 75 mln szt. Tempo wzrostu było jednak zdecydowanie niższe aniżeli w roku poprzednim.

Najwyższe tempo wzrostu sprzedaży odnotowano w Europie Wschodniej (w tym w Rosji i Turcji), a następnie w Ameryce Płd. Niespodziewanie poprawa koniunktury na rynku samochodowym w USA była szybsza niż w Chinach. Wzrost sprzedaży w pierwszym z tych krajów wyniesie 9 proc., a w drugim – 5 proc. W Japonii prawdopodobnie odnotowany zostanie 20-proc. spadek sprzedaży samochodów.

Prognozy dotyczące produkcji i sprzedaży samochodów w przyszłym roku cechuje duża niepewność, wynikająca głównie z trudnego do przewidzenia rozwoju sytuacji w strefie euro. Na ogół jednak mówi się o kontynuacji tendencji zwyżkowej. Wzrost może wynieść znowu ok. 4 proc., do 78-79 mln szt., ale w samych krajach zachodnioeuropejskich spodziewany jest spadek o 5 proc. (po tegorocznej stabilizacji).

 

Fot: emsago / sxc.hu

Adres:

ul. Villardczyków 1/19, 02-798 Warszawa

Kontakt

tel. (22) 408-18-17, email: biuro@pbrz.pl

Subskrybuje zawartość