Rynek urządzeń medycznych w Indiach otwarty dla BIZ
Od końca stycznia 2016 r. indyjski rynek sprzętu medycznego został oficjalnie otwarty dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Kapitał zagraniczny może obecnie posiadać nawet 100 proc. udziałów w firmach tej branży. Rząd tego kraju zastrzegł sobie tylko prawo do indywidualnego ustalania warunków dla inwestorów zagranicznych w już istniejących przedsiębiorstwach.
Inicjatywa ta stanowi istotną część realizowanego od niedawna programu „Make in India”, mającego zmodernizować indyjską gospodarkę (zwłaszcza jego wybrane sektory) właśnie poprzez przyciągnięcie zagranicznego kapitału i zaawansowanych technologii.
Krajowy sektor aparatury i instrumentów medycznych jest obecnie relatywnie niewielki i koncentruje się niemal wyłącznie na produkcji sprzętu mało skomplikowanego i niezbyt nowoczesnego. Tworzy go zaledwie ok. 50 producentów, wytwarzających urządzenia o łącznej wartości nieco ponad 3 mld USD rocznie. Zapotrzebowanie ogromnego indyjskiego rynku (rosnące w dodatku co roku o 10-15 proc.) musi więc być aż w ponad 80 proc. zaspokajane przez import.