Rynek mebli w Danii
Rozwój duńskiego przemysłu meblarskiego w ostatnich dziesięcioleciach koncentrował się na produkcji wyrobów należących do średniego i wyższego segmentu cenowego oraz promocji nowych rozwiązań z dziedziny wzornictwa. Konsekwencją były relatywnie wysokie koszty robocizny ponoszone przez przedsiębiorstwa tej branży przy niższej wydajności, zwłaszcza w zestawieniu z producentami nastawionymi na produkcję masową.
Chcąc podjąć walkę konkurencyjną, wiele duńskich firm w tej sytuacji zdecydowało się na przeniesienie części swojej produkcji do krajów o niższych kosztach wytwarzania i oferujących tańsze wyroby. Można tu wymienić takie kraje jak: Chiny, Indie, Wietnam,, Malezja czy Słowacja.
W efekcie nastąpił spadek liczby zatrudnionych w duńskim przemyśle meblarskim z 23 tys. 20 lat temu do zaledwie 9 tys. obecnie. Nie oznacza to jednak, że ta gałąź przemysłu straciła znaczenie w duńskiej gospodarce. Funkcjonuje w niej w dalszym ciągu ok. 300 przedsiębiorstw, a łączna wartość ich produkcji w 2015 r. osiągnęła poziom 2,4 mld USD. Aż 92 proc. tejże produkcji trafiło na eksport.