Raporty, analizy, informacje.

- Przygotowujemy raporty marketingowe na temat rynków zagranicznych w ujęciu branżowym.
- Opracowujemy analizy dotyczące możliwości rozwoju eksportu do poszczególnych krajów.
- Dostarczamy informacje o sytuacji finansowej głównych konkurentów na rynkach zagranicznych.

Rynek elektroniki użytkowej we Francji

18.10.2013 | Autor: PBRZ | Branża: ELEKTRONICZNA | Kraj: FRANCJA

W pierwszej połowie 2013 r. wydatki na zakup elektronicznego sprzętu domowego użytku we Francji wyniosły 13,8 mld euro i były o 3,9 proc. mniejsze niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Jedynymi segmentami, które odnotowały wzrost, były: rynek urządzeń telekomunikacyjnych i komputerów przenośnych.

Stało się tak głównie za sprawą zwiększonej sprzedaży smartfonów i akcesoriów, praktycznie we wszystkich przedziałach cenowych, oraz rozwoju rynku telefonii czwartej generacji. Towarzyszył temu proces obniżki cen urządzeń kompatybilnych z systemem 4G, ostatnio poniżej poziomu 400 euro. Jeśli chodzi o akcesoria, to np. sprzedaż etui ochronnych i zestawów słuchawkowych rośnie w tempie przekraczającym 10 proc.

Według GfK TEMAX® France, łączna sprzedaż komputerów osobistych i tabletów w pierwszej połowie 2013 r. wzrosła we Francji aż o 28 proc., przy czym rynek samych tabletów zwiększył się o 125 proc., podczas gdy PC-ów skurczył się w tym czasie o 21 proc., a notebooków – o 1 proc. Średnia cena tabletów we Francji spadła w pierwszej połowie br. do 125 euro. Nie zmienia to jednak faktu, że PC-ty wciąż mają ok. 65 proc. udział w rynku komputerów tym kraju.

Zniżkową tendencję notuje się na francuskim rynku telefonii stacjonarnej oraz aparatów fotograficznych. Przykładowo, w pierwszej połowie 2013 r. sprzedaż aparatów kompaktowych zmniejszyła się o ok. 10 proc. Spadek prawdopodobnie byłby jeszcze głębszy, gdyby nie ciągłe wprowadzania innowacji, które utrzymują ceny na w miarę stabilnym poziomie (spadek w pierwszych 6 miesiącach br. nie przekroczył 2 proc.). Z kolei sprzedaż aparatów typu bridge, wyposażonych w obiektyw zoom o dużym zakresie ogniskowych, pozostaje na niezmiennym, dość wysokim poziomie. Stabilizację obserwuje się również na francuskim rynku lustrzanek cyfrowych.<

Na wyniki branży elektroniki użytkowej we Francji w pierwszej połowie 2013 r. istotny wpływ miał spadek sprzedaży małego i dużego sprzętu AGD.

Adres:

ul. Villardczyków 1/19, 02-798 Warszawa

Kontakt

tel. (22) 408-18-17, email: biuro@pbrz.pl

Subskrybuje zawartość