Raporty, analizy, informacje.

- Przygotowujemy raporty marketingowe na temat rynków zagranicznych w ujęciu branżowym.
- Opracowujemy analizy dotyczące możliwości rozwoju eksportu do poszczególnych krajów.
- Dostarczamy informacje o sytuacji finansowej głównych konkurentów na rynkach zagranicznych.

Lekki wzrost światowego rynku procesorów

06.05.2014 | Autor: PBRZ | Branża: ELEKTRONICZNA | Kraj: ŚWIAT

Na 58,6 mld USD oceniła firma badawcza IC Insights zeszłoroczną wartość globalnego rynku procesorów. W stosunku do roku poprzedniego oznaczało to wzrost o ok. 2 mld USD. Procesory pozostały też flagowym okrętem rynku układów scalonych, mając ok. 22 proc. udział w światowej sprzedaży tych wyrobów.

Wśród odbiorców procesorów dominowali producenci komputerów osobistych, serwerów i twórcy aplikacji wbudowanych. W 2013 r. przypadło na nich łącznie aż 69 proc. sprzedaży. Najszybciej rósł jednak popyt na procesory stosowane w produkcji tabletów i smartfonów. Udział zastosowań w tych mobilnych urządzeniach elektronicznych zwiększył się z 26 proc. w 2012 r. do 31 proc. w roku następnym.

Bezdyskusyjnym liderem rynku pozostał Intel, z 62 proc. udział w sprzedaży omawianych produktów, jednak – w związku ze spadkiem popytu na komputery osobiste, w których wyroby Intela znajdują największe zastosowanie – udział tej firmy w światowych obrotach procesorami zmniejszył się o 2 pkt. proc. w porównaniu z 2012 r.

Na drugim miejscu znalazła się w ub.r. firma Qualcomm (11,7 proc. rynku światowego, przy wzroście sprzedaży aż o 29 proc.), korzystająca z silnej zwyżki zapotrzebowania na urządzenia mobilne, napędzane przez procesory z architekturą AMR. Trzecie miejsce zajął Samsung (8,3 proc. udział w rynku globalnym).

Za największego przegranego 2013 r. należy natomiast uznać firmę AMD, głównego konkurenta Intela w produkcji procesorów z architekturą X86. Jej sprzedaż spadła w ub.r. o 21 proc., a udział w rynku światowym skurczył się do 4,8 proc. (z 8,2 proc. dwa lata wcześniej). Wciąż jednak dawało to temu producentowi czwarte miejsce na liście największych dostawców procesorów.

Adres:

ul. Villardczyków 1/19, 02-798 Warszawa

Kontakt

tel. (22) 408-18-17, email: biuro@pbrz.pl

Subskrybuje zawartość