Raporty, analizy, informacje.

- Przygotowujemy raporty marketingowe na temat rynków zagranicznych w ujęciu branżowym.
- Opracowujemy analizy dotyczące możliwości rozwoju eksportu do poszczególnych krajów.
- Dostarczamy informacje o sytuacji finansowej głównych konkurentów na rynkach zagranicznych.

Bawełna nadal tania

20.03.2012 | Autor: PBRZ | Branża: PALIWOWO-SUROWCOWA | Kraj: ŚWIAT

Według portalu Agrimoney.com, światowe ceny bawełny, po dwukrotnej zwyżce w ciągu 2010 r. i pierwszych miesiącach 2011 r., do końca zeszłego spadły o 37 proc. Międzynarodowy Komitet Doradczy ds. Bawełny (ICAC) tłumaczy tę spadkową tendencję cen surowca 8-proc. wzrostem produkcji barweny w świecie (do 26,8 mln ton) przy równoczesnym spadku globalnego zużycia o 2 proc. (do 23,9 mln ton).

Zdaniem ICAC, w br. światowe zapasy bawełny wzrosną o 11 proc., do poziomu 14,5 mln ton, co odpowiadałoby 60 proc. globalnego rocznego zapotrzebowania. Tak wysokich zapasów nie notowano od końca lat 90. ubiegłego wieku.

Czynnikiem powstrzymującym spadek cen bawełny są zapowiedzi zamiaru władz chińskich dokonania w nadchodzącym sezonie (2012/13) znacznych zakupów tego surowca w celu powiększenia państwowych zapasów. Równie silne oddziaływanie miało wprowadzenie na początku tego miesiąca przez Indie (drugi światowy eksporter bawełny) zakazu eksportu tego artykułu. Wydaje się jednak, że w nieco dłuższym okresie zakaz ten zostanie zniesiony i zwiększona w związku z tym podaż tego surowca wzmocni presję na spadek cen bawełny. Można sądzić, że w następnym sezonie za 1 funt wagi bawełny będzie się płacić średnio ok. 80 centów wobec przeciętnie 100 c/lb w bieżącym sezonie.

Adres:

ul. Villardczyków 1/19, 02-798 Warszawa

Kontakt

tel. (22) 408-18-17, email: biuro@pbrz.pl

Subskrybuje zawartość