Wyjazd biznesowy do Armenii
Ministerstwo Rozwoju i Krajowa Izba Gospodarcza organizują dniach 17-18 maja 2016 r., misję gospodarczą do Erewaniuw Armenii. Wyjazd polskich biznesmenów odbędzie się w ramach wizyty delegacji rządowej pod przewodnictwem podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego, w Erewaniu w związku z V posiedzeniem Polsko-Armeńskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Współorganizatorem części biznesowej jest Development Foundation of Armenia.
Bliższych informacji na temat misji gospodarczej do Erewaniu udziela Moniką Sasiak z Biura Współpracy z Zagranicą KIG, tel. 22 630 97 23, msasiak@kig.pl
Obroty towarowe między Polską a Armenią w ostatnich latach systematycznie rosną, przy czym dominują w nich dostawy towarów z Polski. Struktura towarowa polsko-armeńskiej wymiany handlowej charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem. Do znaczących pozycji towarowych eksportowanych z Polski do Armenii w latach 2012-2014 należały: wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. ¼ ogólnej wartości eksportu), przemysłu chemicznego (17 – 22 proc.) oraz artykuły rolno-spożywcze (10 – 20 proc.). Struktura ta w 2015 r. zmieniła się: na artykuły rolno-spożywcze przypadło 43 proc. naszego eksportu, wyroby przemysłu chemicznego - 18 proc., wyroby metalurgiczne – 12 proc., wyroby przemysłu elektromaszynowego – 10 proc. W imporcie z Armenii, przeważają wyroby metalurgiczne, artykuły rolno-spożywcze oraz wyroby przemysłu lekkiego.
Eksport z Polski realizowany był w 2014 r. przez 438 firm zarejestrowanych w Polsce, natomiast import – przez 39 firm. Armenia jest członkiem WTO, MFW i innych organizacji międzynarodowych. Od 2015 r. jest członkiem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Sąsiedztwo i bliskie kontakty z Iranem stwarzają możliwość wejścia również na rynek irański.